Göktürk-2
Tucson-Arizona
19 Haziran 2013

ABD’nin Arizona eyaletindeki Tucson kentinde bulunan Davis-Monthan Hava Üssü, 10 km karelik alanda 4400 uçağı barındırıyor. Bu üs, dünyanın tek değil ama en büyük uçak mezarlığı. Arizona’nın nem oranı düşük, sıcak, kuru havası uçakların daha uzun süre paslanmadan ve aşınmadan korunmasını sağlıyor. Ayrıca 15 cm’lik toprağın altı sert kil ile kaplı; böylece pahalı iniş pistleri ya da park rampalarına gerek kalmadan uçakların park etmesi mümkün olabiliyor.

Davis-Monthan Hava Üssü, Tucson, 19 Haziran 2013 Göktürk-2 uydu görüntüsü

Burada bulunan uçaklar kimi zaman kullanılabilir parçaları alınarak hurdaya ayrılıyor, parçalanmadan depolanıyor veya bir süre depolandıktan sonra tekrar hizmete alınıyor. Aşağıdaki görüntüde sol tarafta kalan bölge, yeniden aktif göreve dönme olasılığı bulunan uçakların parçalanmadan bekletildiği “uzun süreli depolama” alanı, sağ altta kalan bölge ise hurdaya ayrılmış uçakların parçalandığı alan. Uçakların birçoğunun beyaz görünmesinin nedeni ise sıkılan koruyucu bir sprey.

Görüntülerde birçok uçak seçilebiliyor, örneğin en sol üstte B52 bombardıman uçakları ve en sağ altta büyük ve mavi renkte C5 Galaxy kargo uçakları ile bunların yukarısında KC135 tanker uçakları görülebiliyor. Yine aynı bölgede uzun ve katlanabilir kanatları ile F111 bombardıman uçakları ile Türkiye’nin de envanterinde bulunan T37 eğitim uçakları, RF4/F4 Phantom keşif ve bombardıman uçakları ve C130 Hercules kargo uçakları bulunuyor.

 

Davis-Monthan Hava Üssü, Tucson, 19 Haziran 2013 Göktürk-2 uydu görüntüsü

 

 

Yüksek çözünürlüklü görebilmek için görüntüye tıklayınız.

GK2_Tucson_20130619_k
Tucson, Arizona- Amerika, 19 Haziran 2013 Göktürk-2 uydu görüntüsü

 

Hazırlayanlar: Dr.Egemen İmre, Feray Öztoprak

Kaynak:

BBC Türkçe

Airplane Boneyards

Göktürk-2
Tucson-Arizona
19 Haziran 2013
” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.